Môže si manžel podať daňové priznanie aj na Slovensku a nechať doplatiť bonus?

Zodpovedané
4. mar 2024

Dobrý deň,

manžel je zamestnaný v ČR, kde aj podal daňové priznanie. Ja som zamestnaná na Slovensku, no v polovici novembra som nastúpila na MD s 3. dieťatkom. Poberala som daňový bonus mesačne. Mám nižší príjem, tak bonus bol v menšej výške.

Môže si manžel podať daňové priznanie aj na Slovensku a nechať doplatiť bonus?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste si uplatňovali DB na deti vy vo svojom zamestnaní, potom podáte daňové priznanie a v ňom zahrniete manželov príjem. Ak by jeden z Vás požiadal o odklad podania DP, potom je potrebné, aby aj ten druhý požiadal o odklad tiež.

Predpokladám, že manžel je rezidentom SR. Rezident SR (občan, ktorý má na území SR trvalý pobyt, bydlisko, alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku) je povinný vysporiadať si v SR svoj celosvetový príjem. Tzn. príjem plynúci zo zdrojov na území SR ako aj príjem zo zdrojov v zahraničí (v Čechách).

S prianím pekného dňa,
Lenka