Môže si daňový bonus na naše dieťa uplatniť partner, s ktorým nie sme manželia?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná a rozvedená. Mám jedno dieťa, na ktoré poberám daňový bonus. Od mája nastupujem na materskú s druhým dieťaťom.

Platí, že na prvé dieťa si môžem uplatniť daňový bonus len do mája?

Existuje nejaká možnosť, ako o tento daňový bonus neprísť?

Keď sa narodí druhé dieťa, môže si daňový bonus uplatňovať partner, s ktorým nie sme zosobášení?

Ďakujem

Dobrý deň,

v ročnom zúčtovaní sa Vám zohľadní daňový bonus na dieťa z predchádzajúceho vzťahu za nepoberané mesiace. Záleží od výšky príjmu. Keby ste boli so súčasným partnerom zosobášení, tak by mohol poberať daňový bonus na dieťa aj on, pokiaľ nemáte stanovenú striedavú starostlivosť s bývalým manželom.

Na druhé dieťa si môže uplatňovať daňový bonus partner - otec dieťaťa, pokiaľ spolu žijete. Tam nie je podmienka sobáša.

S prianím pekného dňa,
Lenka