Môže sa zamestnávateľ dozvedieť o mojom tehotenstve od sociálnej poisťovne?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá by mala trvať do septembra 2023. Zároveň som však tehotná, predpokladaný termín pôrodu bol stanovený na august 2023. Zamestnávateľovi som to zatiaľ neoznamovala a ani nechcem.

Ak požiadam o tehotenské, bude sociálna poisťovňa kontaktovať zamestnávateľa?

Môže sa zamestnávateľ o mojom tehotenstve dozvedieť od sociálnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľovi žiadosť o tehotenské nepredkladáte, keďže na nej nepotvrdzuje žiadne údaje.

Sociálna poisťovňa môže zamestnávateľa požiadať o Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na tehotenské v prípade, ak sa tehotenské určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. A to napríklad vtedy, ak ste na rodičovskej dovolenke a nemali ste žiaden vymeriavací základ.

S prianím pekného dňa,
Lenka