Môže sa stať, že by som druhú materskú dávku mohla mať nižšiu ako prvú?

Zodpovedané
9. júl 2024

Dobrý deň,

pred prvou MD som bola 13 dní PN.

Z akého vymeriavacieho základu by sa vypočítalo druhé materské?

Môže sa stať, že by som druhú materskú dávku mohla mať nižšiu ako prvú, ak by som medzi prvou MD a RD čerpala pár dní dovolenku?

Zamestnávateľ mi to takto navrhuje, aby sa mi nekrátila dovolenka kvôli neprítomnosti v práci. Nie som si však istá, či sa to oplatí z hľadiska výšky druhého materského.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

výpočet záleží od toho, kedy by ste nastúpili na druhú materskú. PN neovplyvní výpočet materskej.

  • Ak by ste nastúpili ešte v roku 2025, posudzoval by sa rok 2024. Ak by ste v roku 2024 čerpali dovolenku tak výpočet by bol z nej, mohla by byť aj nižšia. Ak by ste dovolenku nečerpali a za rok 2024 by ste nemali príjem, tak by sa uviedol predpokladaný VZ a materská by mohla byť vyššia. Určite by nebola nižšia ako tá prvá.
  • Ak by ste nastúpili v roku 2026, riešil by sa príjem v roku 2025. Ak by ste za rok 2025 nemali príjem, tak by sa uviedol predpokladaný VZ a materská by mohla byť vyššia. Určite by nebola nižšia ako tá prvá.

Dovolenka sa Vám môže krátiť iba za obdobie na rodičovskej dovolenke.

S prianím pekného dňa,
Lenka