Môže sa pracovný pomer ukončiť bez vyčerpania a preplatenia dovolenky?

Zodpovedané
14. dec 2022

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke a pracovný pomer mi stále trvá. Rada by som ho ukončila, avšak mám u zamestnávateľa ešte asi 30 dní nevyčerpanej dovolenky.

Je nejaká možnosť ukončiť pracovný pomer tak, aby som dovolenku nemusela čerpať, ale zároveň, aby mi ju zamestnávateľ nemusel preplatiť?

Z osobných dôvodov by takéto riešenie bolo pre mňa najvhodnejšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení RD ak Vám hneď neskončí pracovný pomer nevyčerpanú dovolenku budete čerpať.

A ak by ste si dovolenku nevyčerpali a pracovný pomer by skončil hneď, zamestnávateľ Vám musí tento zostatok preplatiť v zmysle ust. § 116 Zákonníka práce. Alebo jeden deň čerpať a zbytok preplatiť. Aj toto je možnosť na zvýšenie vymeriavacieho základu (napr. pri podpore v nezamestnanosti).

S prianím pekného dňa,
Lenka