Môže priateľ poberať bonus na naše budúce dieťa a ja na 4-ročné?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

10.6.2024 nastupujem na materskú dovolenku. Uplatňujem si mesačný daňový bonus na jedno 4-ročné dieťa. Vychádza mi plná výška DB (140 EUR). Mesačný plat cca 1200 EUR v hrubom.

Ako postupovať po narodení druhého dieťaťa?

Priateľ (nie sme manželia) má na papieri len minimálnu mzdu, takže keby si uplatní on DB na obidve deti vychádza to málo.

Môže si uplatniť daňový bonus na “budúce” dieťa a ja si ponechať DB, ktorý už poberám?

Alebo bonus musí poberať jeden rodič na obidve deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je otcom oboch detí, teda máte ako rodičia viac detí, na všetky deti si môže uplatniť nárok na daňový bonus len jeden z Vás.

T.j. v tom istom čase si deti podeliť medzi seba nemôžete. Jedine časť roka na všetky deti si môžete uplatniť vy, časť roka otec detí.

S prianím pekného dňa,
Lenka