Môže po 27-týždňovej materskej otca nastúpiť na rodičovskú matka?

Zodpovedané
Včera o 20:35

Dobrý deň,

ako budúcej mamičke mi nevznikol nárok na tehotenské a ani materskú. Preto sme sa rozhodli, že pristel bude čerpať otcovské a následne požiada o materskú on. Je SZČO, ale jeho práca je flexibilná a faktúruje si svoju prácu, čiže nie je zazmluvnený zmluvou u zamestnávateľa. Teda tam vzniká podmienka, že môže poberať materskú.

Po skončení materskej teda 7 mesiacov (28 týždňov) u otca je možné, aby som ja nastúpila na rodičovskú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať o rodičovský príspevok, ale pokiaľ ste nemali nárok na materské, budú Vám vyplácať rodičovský príspevok v nižšej čiastke. Na vyšší rodičovský príspevok by mal otec, ak by poberal materské.

On ako SZČO môže vykonávať činnosť. Materská sa prizná vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak je on v práci. Nemusia prísť osobne na kontrolu, ale môžu ho vyzvať, aby sa vyjadril a preukázal či sa dostatočne stará o dieťa. Môže byť uvedené home office, minimálny čas, nízky zárobok. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka, v jeho krátkodobej neprítomnosti sa môže starať napr. dedko, babka.

S prianím pekného dňa,
Lenka