Môže otec poberať rodičovský a zároveň byť SZČO?

Zodpovedané
18. feb 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť.

Je možné, aby otec synčeka, s ktorým poberám rodičovský poberal materskú a zároveň ako SZČO fakturoval príjem?

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci SZČO môže vykonávať činnosť.

Materská sa však prizná len vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď on pracuje. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka. Napr. krátkodobo sa postará v danej chvíli teta, stará mama. Budú chcieť od neho vyjadrenie.

Vy požiadate o odňatie rodičovského príspevku najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka