Môže občianske združenie zaplatiť a dať do účtovníctva faktúru, ktorá je vystavená na meno rodiča?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom faktúry.

Môže občianske združenie zaplatiť a dať do účtovníctva faktúru, ktorá je vystavená na meno rodiča?

Teda nie je vystavená na občianske združenie. Jedná sa o škôlku a rodič má zľavu na dopravu na vybavenie autobusu.

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže faktúra slúži ako účtovný a daňový doklad, má svoj obsah určený zákonom. Údaje, ktoré majú byť na faktúre nájdete v zákone o dani z pridanej hodnoty, zákone o účtovníctve a Obchodný zákonník.

Obsah faktúry:
https://www.autora.sk/zz/2004/222/#74_Obsah_faktry
§74 Obsah faktúry
(1) b
Meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba.
Ak by Vám dopravca vedel zhotoviť zjednodušenú fa, potom platí, že by na doklade nemuselo byť IČO, a teda ani uvedená adresa.
§74 Obsah faktúry
(3)
Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1.

Zjednodušenou faktúrou je
a) Doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) Doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou alebo pokladnicou e-kasa klient podľa osobitného predpisu,29a) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur a doklad vyhotovený tankovacím automatom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1 600 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g)

S prianím pekného dňa,
Lenka