Môže mi práca popri RD pokaziť priemer, z ktorého sa bude počítať podpora v nezamestnanosti?

Zodpovedané
28. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, z čoho sa mi bude počítať dávka v nezamestnanosti. Dňa 17.7.2023 mi končí RD, do práce už nastúpiť nechcem. So zamestnávateľom som sa dohodla, že na jeden deň nastúpim do práce a zvyšnú dovolenku mi preplatí. Počas RD som začala vo februári 2022 pracovať na skrátený úväzok - 4 hodiny denne. Pracovala som tam len dva týždne, lebo mi práca nevyhovovala, mzda bola len minimálna - 323 € v hrubom. Keďže som pracovala len dva týždne, prišlo mi v čistom len nejakých 120 €.

Z čoho sa mi bude počítať dávka v nezamestnanosti?

Môže mi táto práca popri RD pokaziť priemer, z ktorého sa bude počítať podpora v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Môže Vám to znížiť vymeriavací základ. Sčíta sa Vám vymeriavací základ so skráteného úväzku + odrobený deň s preplatenou dovolenkou a vydelí sa počtom dní z pracovného pomeru skráteného úväzku + 1 deň práce pred ukončením pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka