Môže mi čerpanie dovolenky ovplyvniť výšku materskej?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

do 19.9.2024 som na RD, pracovný pomer stále trvá od 11/2019. Som tehotná, termín mám v decembri, nástup na MD 29.10. Doktor mi nástup do práce neodporúča (práca na nohách v sklade 8 hodín). Mám možnosť čerpať pár dni dovolenky ktoré mám u zamestnávateľa.

Ak by som išla na PN, neovplyvní mi to výšku materskej?

Čo ak by som na pár dní zobrala dovolenku a následne by ma doktorka vypísala na PN?

Ovplyvní mi to výpočet materskej?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by ste hneď po skončení rodičovskej dovolenky išli na PN (ak by ste mali zdravotné problémy, ťažká fyzická práca) do nástupu na materskú a pracovný pomer by sa neskončil, nahlasoval by sa pravdepodobný príjem. V tomto prípade by materská nebola nižšia ako tá predchádzajúca. PN neovplyvní výpočet materskej.

Ak by ste ale pred novou materskou už pracovali, alebo čerpali dovolenku, SP môže vychádzať zo skutočného príjmu, ktorý by ste zarobili do nástupu na MD, ak by to bolo dlhšie obdobie ako 1 celý mesiac.

S prianím pekného dňa,
Lenka