Môže mať muž otvorenú živnosť a súčasne aj TPP?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

manžel je SZČO od roku 2020 - nemá nedoplatky. Má v práci dohodnuté zamestnať sa na TPP na 90 dní kvôli lepšej materskej.

Keď bude zamestnaný, môže mať otvorenú aj živnosť?

Je potrebné živnosť na tento čas pozastaviť, resp. úplne zrušiť?

Kedy môže živnosť opätovne obnoviť/otvoriť?

Má tak urobiť hneď po podaní žiadosti o materské, alebo je potrebné počkať na rozhodnutie zo SP o uznaní materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby mu mohlo byť materské priznané z TPP, z ktorého sa platilo nemocenské poistenie viac ako 90 dní, živnosť pred nástupom na materskú môže byť aktívna, ale aj nemusí. Len je potrebné požiadať o materské iba z TPP. Prípadné prerušenie živnosti treba oznámiť do SP.

Je to potrebné pre to, aby mu započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezíska 270 dní nemocenského poistenia. Predpokladám, že manžel je SZČO s povinnosťou platiť odvody do SP.

Obnoviť živnosť vie kedykoľvek.
Zároveň Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie u otca na materskej a bude sa zaujímať kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka. Obnovenie živnosti sa do SP nahlasuje.

Nemôže mať príjem iba z TPP, z ktorého bude na MD.

S prianím pekného dňa,
Lenka