Môže manželka zamestnať manžela invalida?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

už nejaký čas sa pohrávam s myšlienkou otvoriť si obchodík s ručne vyrábaným tovarom, ktoré vo svojom voľnom čase vyrába môj manžel - invalidný dôchodca. Poberá plný invalidný.

Ak by som sa pustila do tohto nápadu v tejto zlej dobe, je možné zamestnať manžela?

Bolo by to vôbec výhodné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je možné zamestnať manžela - invalidného dôchodcu.

Výška odvodov do Sociálnej poisťovne záleží od priznaného ID s poklesom schopnosti vykonávať prácu najviac o 70%, alebo viac ako 70%. Takisto či by ste ho chceli zamestnať na pracovný pomer, alebo na dohodu.

Na zdravotné poistenie by ste platili preddavky z jeho príjmu miesto 14% iba 50% = 7%.

S prianím pekného dňa,
Lenka