Môže manžel už podnikať alebo musí čakať na registráciu jeho DIČ?

Zodpovedané
16. jan 2023

Dobrý deň,

manžel si po novom roku založil živnosť. Z daňového úradu mu prišiel list, v ktorom je uvedené jeho DIČ. Zároveň sa tam píše, že ho registrovali z úradnej moci, že registrovaný bude až dňom právoplatnosti zaslaného rozhodnutia. Volala som na DÚ, kde mi oznámili, že rozhodnutie bude právoplatné až po 30 dňoch od doručenia, čiže registrovaný bude až potom. Vychádza to okolo 12.2.2023. Sme trochu zmätení, nakoľko živnosť už raz mal a vtedy bol registrovaný hneď.

Živnosť má manžel od 5.1.2023, môže DIČ už používať?

Môže podnikať rovnako, ako keby už DIČ má alebo je do času, kedy bude registrovaný, v niečom obmedzený?

Môže si už požiadať o virtuálnu registračnú pokladnicu a aj ju používať skôr ako 12.2.2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže. DÚ má 30-dňovú lehotu, aby ho zaregistrovali.

DIČ si môžete overiť:
https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-s...

S prianím pekného dňa,
Lenka