Môže manžel pokračovať v živnostníckej činnosti a poberať materské?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

poberám materské, ktoré mi končí a prejdem na rodičovský príspevok. S manželom uvažujeme, že by na materskú prešiel on. Poberal by ho zo zamestnania, kde je zamestnaný ako zamestnanec. Má TPP. Popritom pracuje ako živnostník na úplne inej pozícii a v úplne iných firmách.

Je možné, aby pokračoval v tejto živnostníckej činnosti a poberal materské?

Aké mám možnosti v tomto prípade ja?

Rodičovský príspevok by sme teda nepoberali. Ja som avšak pred nástupom na materskú bola evidovaná na úrade práce, čiže nemám zamestnávateľa.

Ďakujem

Dobrý deň,

materská sa môže priznať vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak je on v práci - SZČO. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka, v jeho krátkodobej neprítomnosti sa môže starať napr. dedko, babka.

Nemôže mať príjem iba z TPP, z ktorého bude na MD.

Vy môžete byť evidovaná na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka