Môže manžel poberať bonus na deti a prídavky, keď som spolu s deťmi odišla zo spoločnej domácnosti?

Zodpovedané
17. sep 2024

Dobrý deň,

som vydatá 19 rokov. Z manželstava mám 15-ročného syna a 10-ročnú dcéru. Pred 2 týždňami som odišla od manžela. Momentálne bývam aj s deťmi u maminy, ale ideme do podnájmu.

Manžel poberá mesačne daňový bonus a aj rodinné prídavky na obidve deti. Súd a ani zverenie deti do výchovy ešte neprebehol. Dcéra bude bývať so mnou.

Ako docielim, aby som poberala prídavky a bonus ja na dcéru ja?

Pri synovi sú 3 možnosti:
A. Striedavá starostlivosť - kto má nárok na daňový bonus a kto na prídavky?
B: Ak bude zverený otcovi do výchovy, bude otec poberať prídavky aj bonus?
C: Ak bude zverený matke do výchovy, ale k otcovi bude chodiť napr. 3 dni v týždni, kto má nárok na bonus a prídavky?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri dcére mu nevznikne nárok na poberanie daňového bonusu. Jednou z hlavných podmienok je spoločná domácnosť. Ak by poberal daňový bonus i napriek tomu, môžete dať podnet na Finančnú správu alebo na Inšpektorát práce. Po následnej kontrole bude musieť neoprávnene priznaný a vyplatený daňový bonus vrátiť. Prídavky sa riešia na ÚPSVaR.

Pri synovi:
A: Ak sa ako rodičia nedohodnete, tak pri daňovom bonuse má prednosť matka, ale nárok máte obaja. Je ešte možnosť na určenie súdom pri deťoch zverených do striedavej starostlivosti oboch rodičov. Súd by určil, kto z rodičov bude poberať rodinné prídavky a kto si uplatní daňový bonus na deti. Prípadne pol roka jeden, pol roka druhý.

B: Otec.

C: Matka.

V prípade rozvedených rodičov má nárok na uplatnenie daňového bonusu ten z rodičov, ktorému bolo dieťa zverené do výhradnej starostlivosti a žije s tým dieťaťom v spoločnej domácnosti (platí aj pre prídavky).

S prianím pekného dňa,
Lenka