Môže manžel po materskej nastúpiť na rodičovskú a popritom sa zamestnať?

Zodpovedané
5. júl 2024

Dobrý deň,

manžel je momentálne na MD. Mala by som 2 otázky.

1. Môže po MD nastúpiť na RD a popritom sa zamestnať?

Syn bude mať vtedy 2,5 roka, takže na 6 mesiacov.

2. Syna zobrali od septembra do škôlky, ale materskú má do 14.9.2024. Viem, že keď syn nastúpi do škôlky, tak stráca nárok na MD.

Je nejaká možnosť, aby neprišiel o tých 14 dní?

Napr. ak by syn nastúpil do škôlky až 15teho.

Aké sú možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovať môže iba z iného pracovného vzťahu.

Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie u otca na materskej a bude sa zaujímať, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa. Materská sa môže priznať vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak je on v práci.

Ak dieťa chodí do škôlky (jasle), SP v takýchto prípadoch už posudzuje, že otec sa prestal starať po celý čas o dieťa. Podľa Sociálnej poisťovne je jeho povinnosťou túto skutočnosť oznámiť, alebo informovať, prípadne doložiť potvrdenie, že dieťa do škôlky nenastúpi za celý čas počas jeho materskej, aj napriek prijatiu do škôlky.

S prianím pekného dňa,
Lenka