Dobrý deň,
doma mám 2-ročného syna. Manžel by chcel využiť možnost ísť na materskú dovolenku a popritom pracovať. Nakoľko viem, že práca na dohodu, alebo iný druh práce v inom zamestnaní, či preukázanie, že manžel by bol na home office a staral sa o dieťa nie je často pre Sociálnu poisťovňu postačujúci, uvažujeme o založení živnosti.
Zamestnávateľ s jeho návrhom problém nemá, avšak si nie je istý, či je táto varianta riešenia v poriadku a legálna. Z rôznych zdrojov čítam, že môže ísť o riešenie ak sa so zamestnávateľom manžel dohodne a ak sa da druh prace považovať za živnosť.
Ak je manžel zamestnancom v danej firme, musí ukončiť pracovný pomer?
Môže zostať v TPP a založiť si živnosť, ohlásiť nástup na materskú a súčasne pracovať ako živnostník u toho istého zamestnávateľa?
Čo je lepšie?
Je niečo, čo by mohla Sociálna poisťovňa preverovať a na zaklade toho zamietnuť materskú?
Po skončení materskej dovolenky by opäť prešiel na TPP, teda pozastavil by živnosť.
Ďakujem
Dobrý deň,
stačila by prípadná kontrola z Finančnej správy, Sociálnej poisťovni, príp. z Inšpektorátu práce, a mohli by manžela "preklasifikovať" z práce na živnosť na závislú činnosť = zamestnanec.
V takomto prípade je vždy potrebné mať dôkladne vypracovanú zmluvu a záležalo by od presne uvedených podmienok, práv a poviunností v danej zmluve. Bežne takéto živnosti existujú, ale je to na zamestnancovi a zamestnávateľovi či im to stojí za také riziko.
S prianím pekného dňa,
Lenka