Môže manžel fakturovať za dodanie služby ako samozdanenie v tuzemsku?

Zodpovedané
3. máj 2023

Dobrý deň,

manžel je platiteľom DPH podľa paragrafu 4a. Na Slovensku chce faktúrovať za dodanie služby (elektrikárska činnosť). Konateľ firmy s.r.o. mu vravel, že faktúrovať má ako samozdanenie v tuzemsku.

Bude to v poriadku?

Alebo mu bude lepšie fakturovať na dohodnutej hodinovej sadzbe + DPH k tomu?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží akú presne službu manžel dodal. Prikladám Vám zoznam ohľadom elektroinštalačných prác. Ak dodal niečo z nich, tak potom prenos daňovej povinnosti na príjemcu = fakturuje bez DPH. Obidvaja musia byť platcami DPH v SR, miesto dodania služieb je v SR.

43.21.10 Elektroinštalačné práce
Táto subkategória zahŕňa:

  • špeciálne inštalácie základných elektrických vedení a zariadení v budovách a iných

objektoch

  • inštalácie elektrických spotrebičov
  • elektroinštalačné práce na záložných zdrojoch elektrickej energie
  • inštalačné práce požiarnych hlásičov a alarm systémov na stavbách
  • inštalačné práce všetkých typov domácich antén vrátane satelitných antén
  • inštaláciu vedení káblovej televízie v budovách
  • elektrickú inštaláciu telekomunikačných vedení
  • elektrickú inštaláciu iných elektrických zariadení, vrátane elektrických solárnych

kolektorov a podlahového kúrenia v budovách

  • inštaláciu elektromerov
  • inštaláciu osvetľovacích a signalizačných systémov pre cesty, letiská a prístavy

Nech sa poradí so svojou účtovníčkou.

Viac informácii v usmernení priamo z FS:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Doku...

S prianím pekného dňa,
Lenka