Môže ísť SZČO muž ísť na otcovskú dovolenku?

Zodpovedané
26. aug 2024

Dobrý deň,

muž pracuje ako SZČO a zmluvu má na dobu určitú do 6/2025. Málokedy mu príde výplata načas. Platí si minimálne sociálne a zdravotné poistenie. Chceli by sme, aby šiel na otcovskú v novembri, aby to vyšlo 28 týždňov a pokračoval na dohodu do ukončenia zmluvy.

Je to možné?

Ja by som ostala doma s dcérou, ktorá má rok. Poberám rodičovský a ten by sa v novembri teda zrušil. Syn má 4 roky a navštevuje škôlku. Ja mám zmluvu na dobu neurčitú na ZŠ (za dve materské sa mi nazbieralo dosť dovolenky a medzi materskými som rok pracovala). Nakoľko sme sa presťahovali, budem tam musieť dať výpoveď.

Nie je skoro na výpoveď?

Aké su možnosti - výpoveď, čerpanie dovolenky, úrad práce, neplatené voľno a platenie zdravotky?

Napríklad v novembri výpoveď, alebo čerpanie dovolenky do marca a potom úrad práce do septembra. Do novej práce môžem reálne aj kvôli dcérke nastúpiť v septembri 2025.

Ďakujem

Dobrý deň,

muž je SZČO, nie zamestnanec. Riadi sa Obchodným zákonníkom. Má zmluvu podľa Obchodného zákonníka? Platí si povinné odvody do Sociálnej poisťovne dlhšie ako 270 dní? Ak áno, alebo k podaniu žiadosti o materské bude mať 270 dní nemocenského poistenia a nebude mať dlh na odvodoch do 5 EUR, bude mať nárok na materské. Predpokladám, že chce požiadať o materské na to mladšie dieťa.

Materská sa môže priznať vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak on bude v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka, v jeho krátkodobej neprítomnosti sa môže starať napr. dedko, babka. Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie u otca na materskej (ak uzatvorí dohodu s pravidelným príjmom).

V čase, keď nebudete poberať rodičovský príspevok, môžete byť stále na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa, pokiaľ pracovný pomer trvá. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Ak by presiahlo v škôlke 4 hodiny, potom bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako samoplatiteľ. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov (staršie dieťa), nakoľko otcovi bude platiť dôchodkové poistenie z titulu MD s mladším dieťaťom. Musíte sa ale sama v SP prihlásiť ako poistenec štátu.

Ak chcete podať výpoveď, výpovedná lehota je dvojmesačná. Výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Pokiaľ by ste výpoveď doručili zamestnávateľovi v auguste 2024, tak výpovedná doba začne plynúť 01.09.2024 a pracovný pomer by takto skončil 31.10.2024.

Pokiaľ by ste chceli, aby sa pracovný pomer skončil niekedy v novembri, potom by ste podali dohodu o skončení pracovného pomeru k presne určenému dňu. Mohli by ste požiadať o čerpanie dovolenky. Tu by už bolo potrebné, aby s ňou zamestnávateľ súhlasil.
Následne môžete ísť na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka