Môže ísť otec - SZČO na materskú?

Zodpovedané
8. júl 2022

Dobrý deň,

naša situácia je nasledovná: Dieťa má 17 mesiacov a som s ním na RD. Chceli by sme z finančného hľadiska využiť, aby s ním do troch rokov išiel na MD otec, ktorý je SZČO.

Je takáto možnosť?

Vieme, že ja si musím podať žiadosť o odňatie RD z dôvodu poberania materského otcom, a keďže nie som zamestnaná, tak sa musím nahlásiť na úrad práce ako uchádzač o prácu. Otec si potom môže dať žiadosť o materské. Vieme, že popritom môže stále pracovať a štát za neho odvádza sociálne poistenie.

Odvádza však aj zdravotné alebo si to naďalej platí sám?

Čo všetko ešte potrebujeme vyplniť, spraviť, nahlásiť, aby nebol žiadny problém?

Ako vypočítame výšku materského u otca?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako SZČO môže byť aj naďalej popri MD, aj mať príjem v rámci svojej SZČO.
Výšku materského vypočítava Sociálna poisťovňa a závisí od predchádzajúceho príjmu, resp., vymeriavacieho základu, z ktorého otec platil poistné na nemocenské poistenie.

V súčasnosti je materské dané vo výške 75 % z predchádzajúceho hrubého príjmu.
Viac: https://www.socpoist.sk/vyska-davky--lew/1293s#05

Čo sa týka odvodov do zdravotnej poisťovne počas MD, otec nemusí platiť, ale ak bude mať príjem zo živnosti po podaní Daňového priznania, môže mu vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP.

Otec si vyžiada v Sociálnej poisťovni žiadosť o Materské a ostatné doklady, kde mu poskytnú aj všetky potrebné informácie, prípadne si stiahnite prezentáciu kliknutím na okienko Otec a materské z tohto linku:
https://www.socpoist.sk/otec-a-materske---najca...

S prianím pekného dňa,
Lenka