Môže ísť na materskú otec, keď ešte nie sme manželia?

Zodpovedané
25. aug 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Môže ísť na materskú otec, ak ešte nie sme manželia?

Ak áno a je SZČO, aké odvody si musí platiť, aby v roku 2025 mohol dostávať najvyššiu materskú?

Ak môže ísť otec na materskú iba na 7 mesiacov, môžem ísť ja po jeho ukončení na materskú ako matka?

Ďakujem

Dobrý deň,

otec dieťaťa môže ísť na materskú, nemusíte byť manželmi.

Ak je SZČO s povinnými odvodmi do Sociálnej poisťovne, dobrovoľne sa nevie pripoistiť, nakoľko má aktívne nemocenské poistenie. Odvody so SP platí z vymeriavacieho základu podľa podaného Daňového priznania.

Ak nie je povinným platiteľom odvodov do SP ako szčo, môže sa dobrovoľne poistiť.
Maximálny vymeriavací základ pre rok 2024 je 2860 EUR mesačne = poistné je 864,55 EUR za mesiac. Ak by ale platil dobrovoľné nemocenské poistenie kratšie ako 26 týždňov, tak sa materské vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

Nárok na materské vzniká matke 6 - 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu. Nárok na materské zaniká spravidla uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Ak vy požiadate o materské neskôr (napr. po pôrode), materské sa Vám vypláca len 28 týždňov odo dňa narodenia dieťaťa. Potom už nárok zanikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka