Môže ísť manžel na materskú dovolenku so staršou dcérou?

Zodpovedané
17. nov 2022

Dobrý deň,

doma máme ročnú dcérku a 2-ročného chlapca. Ja SZČO mama sa starám o deti a poberám aj rodičovský príspevok. Ako SZČO aj pracujem, teda fakturujem a aj platím odvody. Na obe deti som poberala materskú a aktuálne mám už len rodičovský na mladšie dieťa. Chceli by sme, aby na materskú dovolenku išiel so staršou dcérou otec. Jeho hrubý mesačný plat je základ 2200 € + daň na deti + stravné a diéty 200 €.

Môže ísť manžel na materskú dovolenku so staršou dcérou?

Ako by to spravil v práci, keďže podmienka zamestnávateľa je minimálne 4 dni v mesiaci odrobiť?

Ako dlho by mohol ostať na materskej, koľko by mal materskú?

Ako by sa dostal do zamestnania na 4 dni, ak by mu výplata za tie 4 dni prišla?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by otec chcel poberať materské (28 týždňov), tak nie je možné súčasne poberať aj rodičovský príspevok. Poberanie rodičovského príspevku by ste museli na ten čas zrušiť.

Otecko ale bude mať problém s priznaním materského, ak by mal počas materskej iné nemocenské poistenie zamestnanca. Z pôvodnej pracovnej zmluvy nesmie mať žiadny príjem, materská sa ale môže priznať, ak je iná zmluva (dohoda) dohodnutá na kratší pracovný čas a na inú pracovnú pozíciu ale len vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď je on v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka. Jeho výška materského záleží kedy na materskú nastúpi, ak to bude ešte tento rok 2022, bude sa posudzovať jeho príjem za rok 2021, ak jeho pracovný pomer trvá od 01.01.2021 alebo skôr.

S prianím pekného dňa,
Lenka