Môže byť otec na materskej a zároveň pracovať ako SZČO?

Zodpovedané
10. apr 2024

Dobrý deň,

chcel by som sa informovať ohľadom odchodu mňa ako otca na materskú.

Pracujem na TPP niečo cez tri roky a popritom mám otvorenú živnosť, z ktorej sa až do teraz nezaplatilo do SP ani euro z dôvodu nízkeho prímu. Avšak prijem za rok 2022 na živnosti stúpol nad hranicu, kedy bude treba platit odvody. Ich výšku zatiaľ neviem, lebo daňové priznanie bude podané až na konci júna. Tým pádom aj povinnosť platiť odvody do SP zo živnosti sa odložia.

Partnerka je s dieťaťom na materskej, ale tá jej končí začiatkom mája 2024.

Kedy by bol vhodný čas isť na materskú?

Je možné pokračovať pracovať na živnosť aj naďalej?

Povaha práce je väčšinou home office.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám trvá pracovný pomer, tak kedykoľvek po skončení materskej matky dieťaťa.
Môžete pokračovať v živnosti naďalej. Zatiaľ ešte nebudete povinným platiteľom odvodov, na živnosť sa nebude prihliadať. Budú chcieť od Vás vyjadrenie, či dosahujete príjem. Ak áno, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas Vašej neprítomnosti, či počas Vašej zaneprázdnenosti, (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa. Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie.

Povinným platiteľom odvodov (aj s nemocenským poistením) za SZČO sa stanete k 1.10.2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka