Môže byť na materskej pri dvoch deťoch súbežne manžel aj ja?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možností nástupu na MD mňa a manžela. Prikladám aj informácie z ÚPSVaR, keďže neviem, či som si ich dobre vysvetlila.

Je možné, aby som išla na materskú s mladším dieťaťom, ktoré sa narodí v máji a manžel pôjde na MD s 1,5-ročným dieťaťom?

Je možné poberať tieto dávky súbežne?

Prípadne, ak by som bola na RD s mladším a manžel na MD so starším?

Ďakujem

Dobrý deň,

v priloženom článku píšu o tom, že pokiaľ ste poberali obaja rodičia na to isté dieťa materské - jeden skôr a druhý neskôr, môžete si požiadať o vyšší RP vy a aj manžel.

Ale zvýraznene poukázali, že nie je možný súbeh materského a rodičovského príspevku. Teda nie je možné, aby ste vy poberali rodičovský príspevok a manžel súbežne materské na mladšie alebo staršie dieťa. Takáto alternatíva nie.

Ale je možné, aby ste naraz poberali materské vy na mladšie dieťa a manžel poberal materské na staršie (do 3r).

S prianím pekného dňa,
Lenka