Môže byť manžel na materskej dovolenke a popri poberaní materskej si založiť živnosť?

Zodpovedané
17. sep 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Môže byť manžel na materskej dovolenke a popri poberaní materskej dovolenky si založiť živnosť a pracovať na ňu (pre nového zamestnávateľa)?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemôže mať príjem iba z nemocenského poistenia (TPP), z ktorého bude na MD.

Živnosť môže mať, zatiaľ by ešte nebol za SZČO povinným platiteľom odvodov. SP môže chcieť od neho vyjadrenie, či dosahuje ako SZČO príjem. Ak áno, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti, či počas jeho zaneprázdnenosti, (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka