Mohol by daňové bonusy poberať môj partner, ak by sme sa zosobášili?

Zodpovedané
13. nov 2022

Dobrý deň,

mám 3 deti a zo skoro už bývalým manželom sa onedlho rozvádzame. Daňové bonusy poberám ja, som zamestnanec. On je SZČO, ale aby nemusel platiť výživné na deti, tak uviedol, že mesačne zarába 430 eur ako advokát.

Dve staršie deti vo veku 16 a12 rokov si zatiaľ striedame a 10-ročná býva len u mňa. Nežijeme spolu už dlho, akurát ten rozvod sa ťahá. Každý žijeme svoj život, ja čakám dieťa so svojim terajším partnerom. Keď budem na MD, viem, že daňové bonusy poberať nemôžem. Nechcem, aby ich poberal manžel, keďže neplatí ani na vlastné dieťa žiadne výživné.

Mohol by daňové bonusy poberať môj partner, ak by sme sa zosobášili?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedna podmienka na uplatnenie daňového bonusu je žitie dieťaťa s rodičom v spoločnej domácnosti. Ak dieťa žije vo Vašej domácnosti, ale otec dieťaťa s Vami nežije a nemáte stanovenú striedavú starostlivosť, tak tento rodič si nemôže uplatniť daňový bonus.

Môžete si uplatniť vy. Ak by ste sa zosobášili s terajším partnerom mal by nárok na daňový bonus Vašich všetkých detí (podmienku dieťaťa druhého z manželov splní a jedná sa o dieťa, ktoré žije s daňovníkom v domácnosti).

S prianím pekného dňa,
Lenka