Medzi rodičovskou a materskou budem na odporúčanie lekárky PN. Ako sa mi bude počítať PN?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

do septembra som na RD, pred ktorou som bola mesiac PN. Následne v októbri nastupujem znova na materskú. Medzi RD a MD budem na odporúčanie lekárky PN z dôvodu ťažkej fyzickej práce.

Ako sa mi bude počítať PN?

Platí aj u PN to, že ak som nepracovala počas posledných troch rokov (počas MD a RD), tak PN nebude nižšia ako predtým?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak neodpracujete a ani nebudete nečerpať dovolenku 21 dní, tak sa bude výpočet posudzovať z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Ak by ste pracovali alebo čerpali dovolenku viac ako 21 dní, potom by sa PN počítala z príjmu odpracovaných dní.

Pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

U PN neplatí pravidlo ako pri materskej, v §57 (Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok) je uvedené v odseku iba pre materské.
viď: § 57 ods 4 Zákona o sociálnom poistení, citujem časť z neho:
https://www.autora.sk/zz/2003/461/#57_Pravdepod...

Pravdepodobný denný vymeriavací základ podľa prvej vety na určenie sumy materského, na ktoré vznikne ďalší nárok poistencovi, ktorý po vzniku predchádzajúceho nároku na materské získal obdobie nemocenského poistenia len z dôvodu poberania materského alebo podľa § 49a ods. 1, nesmie byť nižší ako najvyšší z denných vymeriavacích základov alebo pravdepodobných denných vymeriavacích základov, z ktorých boli určené sumy predchádzajúcich materských z toho istého nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka