Materské/rodičovské si chcem uplatniť len z TPP. Čo mám/musím urobiť so živnosťou?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

pracujem na TPP. Súbežne mám od januára 2024 založenú živnosť na drobné projekty. Od septembra 2024 plánujem ísť na materskú/rodičovskú (po ukončení materskej manželky). Materské/rodičovské si chcem uplatniť len z TPP.

Čo mám/musím urobiť so živnosťou?

Musím ju pred nástupom na materskú/rodičovskú pozastaviť?

Pokiaľ áno, kedy ju môžem obnoviť?

Aké obmedzenia platia pri príjmoch zo živnosti počas poberania rodičovského (vo výške materského počas 6 mesiacov)?

A aké potom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak chcete aby sa Vám materská počítala z TPP, požiadate o materské iba z TPP, pokiaľ budete mať za posledné dva roky 270 dní nemocenského poistenia.

Môžete pokračovať v živnosti naďalej. Zatiaľ ešte nebudete povinným platiteľom odvodov, na živnosť sa nebude prihliadať. Budú chcieť od Vás vyjadrenie, či dosahujete príjem. Ak áno, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas Vašej neprítomnosti, či počas Vašej zaneprázdnenosti, (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa.

Nemôžete mať príjem iba z TPP, z ktorého budete na MD.

Počas poberania rodičovského príspevku môžete pracovať neobmedzene.

S prianím pekného dňa,
Lenka