Materská a 4 nemocenské poistenia. Ako postupovať?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť. Som zamestnanec od roku 06/2021 na dobu neurčitú. SZČO taktiež od roku 2021. Som zamestnanec na čiastočný úväzok od 02/2024 na dobu neurčitú.

V septembri by som chcela mať ešte dohodu u jedného zametsnávateľa ako výpomoc cez víkendy. Bolo by to na štyri mesiace od 09/2024 do 01/2025.

Je možné, ak by som nastúpila na materskú roku 2025, aby mi rátali vlastne aj túto dohodu?

Kde budem mať poistenie viac ako 90 dní?

Je lepšie to dať na čiastočný úväzok s dobou určitou s tým, aby mi rátali aj poistenia z ďalších zamestnaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budú trvať ostatné poistenia a z nich požiadate o materské, dohoda (s pravidelným príjmom) ak bude ukončená, tak sa z nej môžu započítať iba dni jej trvania k inému existujúcemu nemocenskému poisteniu, ak by to bolo potrebné.

Ak by ste chceli aby sa Vám materské počítalo aj z dohody, z ktorej bude sa bude platiť nemocenské poistenie viac ako 90 dní, nesmie sa dohoda pred požiadaním o materské ukončiť.

Pokiaľ bude v čase podania žiadosti dohoda trvať, požiadate o materské aj z nej, ale napr. už z toho polovičného úväzku nie, a dni z polovičného úväzku sa následne môžu pripočítať k dňom z tejto dohody a takto získate potrebných 270 dní aj z tohoto poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka