Manžel je zapísaný ako mediátor, ale príjem má 0 EUR. Môže Sociálna poisťovňa žiadať, aby platil odvody?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť. Manžel je zapísaný od roku 2017 v komore mediátorov. Nikdy túto činnosť nevykonával a príjem mal 0. Počas toho bol zamestnaný. Od roku 2020 podnikal v stavebníctve a platil za stavebnú činnosť odvody. Podával aj daňové priznanie za stavebnú činnosť, mediácia bola stále s 0 príjmom. Začiatkom tohto roka živnosť pozastavil je zamestnaný na pracovnú zmluvu a Sociálna poisťovňa aj naďalej vyrubuje odvody s odôvodnením, že je zapísaný ako aktívny mediátor hoci príjem z tejto činnosti bol a je stále 0.

Je to takto právne možné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ako mediátora ho stále považujú ako keby bol SZČO, ak je držiteľom zákonnom určeného oprávnenia na podnikanie podľa osobitného predpisu. Mediátor má povinnosti ako bežný podnikateľ, takisto aj odvodové povinnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka