Manžel je zamestnaný na 2 hodiny denne. Môžem si na neho uplatniť daň, keď ja som na plný úväzok?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

manžel je zamestnaný na 2 hodiny denne.

Môžem si na neho uplatniť daň, keď ja som na plný úväzok?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že myslíte nezdaniteľnú časť na manžela.

Nezdaniteľnú časť základu dane na manželku/manžela si môžete uplatniť iba v prípade, ak manžel žije s Vami v domácnosti a spĺňa aspoň jednu z týchto podmienok:

  • Staral sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti; za vyživované maloleté dieťa sa považuje nezaopatrené dieťa, do troch, resp. do šiestich rokov veku podľa § 3 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
  • V príslušnom zdaňovacom období poberal peňažný príspevok na opatrovanie.
  • Bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
  • Považuje sa za občana so zdravotným postihnutím.

Nezdaniteľná časť na manžela za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manžela. Od tejto nezdaniteľnej čiastky sa musí odpočítať vlastný príjem manžela (PN, dávka v nezamestnanosti, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

S prianím pekného dňa,
Lenka