Manžel je SZČO a stopli mu materské. Prečo?

Zodpovedané
Dnes o 09:11

Dobrý deň,

manžel je na materskej a už 2 mesiace dostal zaplatené. Tento mesiac mu neprišli peniaze, tak sme volali do SP. Povedali nám, že musia prešetriť príjmy a starostlivosť o syna. Všade sme čítali, že SZČO môže poberať materské a môže tiež ďalej podnikať.

Nemôže manžel pracovať a poberať materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako SZČO môže vykonávať činnosť.

Materská sa prizná vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, ak je on v práci. Nemusia prísť osobne na kontrolu, ale môžu ho vyzvať, aby sa vyjadril a preukázal či sa dostatočne stará o dieťa. Môže byť uvedené home office, minimálny čas, nízky zárobok. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka, v jeho krátkodobej neprítomnosti sa môže starať napr. dedko, babka.

S prianím pekného dňa,
Lenka