Manžel je štatutárom vo firme. Bude to problém pri poberaní materskej dávky?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

s manželom máme 16-mesačnú dcérku, s ktorou som doma na RD. Občas chodievam zastupovať kolegov počas dovoleniek na 4 hodiny do zamestnania (dohoda do konca roka 12/2024). Manžel plánuje ísť na MD s dcérkou. Je zamestnaný v IT firme na TPP už dlhú dobu, avšak od 7/2024 je štatutárom vo firme (obchod).

Bude to problém pri poberaní MD?

Je vhodnejšie, aby išiel na živnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

materské bude teda žiadať z TPP, štatutárstvo (konateľstvo) nie je problém. Pokiaľ za konateľstvo nedostane odmenu, môže z pozície konateľa vykonávať funkciu (nebude z tohto titulu nemocensky poistený).

Ako zamestnanec z TPP nemôže mať počas materskej príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka