Manžel ide na materskú. Musím si ja platiť zdravotné poistenie?

Zodpovedané
4. sep 2024

Dobrý deň,

manžel ako SZČO chce ísť na materskú dovolenku, všetky podmienky spĺňa. Ako som sa dočítala, tak ja ako matka, môžem aj naďalej ostať na RD do troch rokov veku dieťaťa bez poberania rodičovského príspevku, pokiaľ manžel bude poberať materskú.

Musím si zdravotné poistenie platiť ja?

Je možnosť prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ak osoba riadne sa starajuca o dieťa do šiesteho roku veku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte iba jedno dieťa:
Zdravotné aj dôchodkové poistenie bude štát platiť iba za otca, ak on bude na MD, resp. na RD. Vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

Ak už ste požiadali o rodičovský príspevok (neuvádzate kedy presne si otec uplatní nárok na materské), tak požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka