Manžel bude na otcovskej dovolenke. Môžem ja ostať na rodičovskej?

Zodpovedané
3. jún 2024

Dobrý deň,

už mi skončila materská dovolenka a teda prechádzam na rodičovský príspevok.

Môžem zostať na rodičovskej aj počas toho ako manžel bude na otcovskej dovolenke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v čase, keď nebudete poberať rodičovský príspevok, môžete byť na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa, pokiaľ pracovný pomer trvá.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť iba za otca, ak on bude na MD, resp. na RD. Vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

Ak už ste požiadali o rodičovský príspevok (neuvádzate kedy presne si otec uplatní nárok na materské), tak požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka