Mám v prípade pracovného pomeru na dobu neurčitú nárok na materskú a tehotenské?

Zodpovedané
27. jún 2023

Dobrý deň,

staršia dcéra bude mať v januári tri roky, tehotná nie som. Ďalšie dieťa plánujeme.

Mám v prípade trvajúceho pracovného pomeru na dobu neurčitú nárok na materskú a tehotenské?

Čo ak by medzi ukončenou RD so staršou a ďalšou materskou boli napríklad 3 mesiace, kedy by som musela chodiť do práce?

Z čoho by sa to vyrátalo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste na novú materskú nastúpili budúci rok (v 2024), rozhodujúce obdobie by bol rok 2023. A to aj v prípade, ak by ste nejaký čas v roku 2024 odrobili. Ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, boli by ste ešte celý rok 2023 na rodičovskej dovolenke, materská by sa určila z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takomto prípade nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak by ste ale nastúpili na materskú až v roku 2025 a pracovný pomer by stále trval, rozhodujúce obdobie by bol rok 2024. Tu by už záležalo na výške Vášho príjmu po skončení rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka