Mám v mojom prípade nárok na materskú?

Zodpovedané
27. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom materskej dávky. Pracovný pomer mi skončil 21.4.2022, odvtedy som na úrade práce. Otehotnela som okolo 17.5.2022 a dátum pôrodu mám 22.2.2023.

Vznikne mi nárok na materskú?

Potrebujem to kvôli tomu, lebo priateľ pracuje v zahraničí. Riešiť rodičovský a ostatné veci v zahraničí trvá aj pár mesiacov. V sociálnej poisťovni mi nevedeli presne odpovedať.

Ráta sa 270 dní od 22.2.2021, alebo musím mať odrobených 270 dní v roku 2022, čo je rozhodujúci rok?

Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota?

Otehotnela som okolo 17.5.2022.

Ďakujem

Dobrý deň,

vzťahuje sa na Vás ochranná lehota, nakoľko máte nástup na materskú po 01.06.2022. Podmienka je, aby ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená najmenej 270 dní. (Nie podľa rozhodujúceho roku).

S prianím pekného dňa,
Lenka