Mám splnenú podmienku nemocenského poistenia?

Zodpovedané
25. jún 2024

Dobrý deň,

som v 12. týždni tehotenstva a riešim materskú. Chcem si zariadiť vyššiu. Bola som doposiaľ roky zamestnaná na dohodu o pracovnej činnosti.

Mám teda splnenú podmienku nemocenského poistenia (270 dní)?

Momentálne mám príležitosť zamestnať sa na TPP za vyšší plat. Termín pôrodu mám určený na tento kalendárny rok (14.12.2024), čiže na materskú by som mala nastúpiť koncom októbra.

Niekde som čítala ohľadom výpočtov materského z predchádzajúceho kal.roka, ale nie je mi to úplne jasné.

Uzná mi SP žiadosť o materskú z nového zamestnania, na ktoré nastúpim v tomto roku na 90 kalendárnych dní pred začatím materskej?

Termín pôrodu mám v tomto roku.

Budú rátať materské z predchádzajúceho kalendárneho roka (2023)?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bola dohoda o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom, t.j. odvádzalo sa z nej nemocenské poistenie tak sa započíta do potrebných 270 dní nemocenského poistenia, ak toto obdobie DoPČ bude spadať do obdobia dvoch rokov do predpokladaného dňa pôrodu.

Rozhodujúce obdobie, z ktorého by sa vypočítalo materské u nového zamestnávateľa, nastane v prípade, ak by platil zamestnávateľ na nemocenské poistenie viac ako 90 dní (bez prípadnej PN). V takomto prípade by sa už neriešil predchádzajúci rok 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka