Mám spätne kontaktovať úrady ohľadom prídavkov?

Zodpovedané
21. dec 2023

Dobrý deň,

žijem na Slovensku a tu aj poberám rodičovský príspevok aj prídavky na dieťa. Keď som o ne žiadala, tak otec dieťaťa pracoval na Slovensku. Následne sa zamestnal v ČR, ale teraz je znova na Slovensku a robí na živnosť.

Mojej známej sa akurát narodilo bábo a riešili prídavky na dieťa. Jej priateľ pracuje v zahraničí. Bolo jej povedané, že si ma o ne žiadať tam. Materskú normálne poberá tu a nie je zamestnaná.

Priateľ sa znova chce zamestnať v ČR.

Máme požiadať o prídavky a rodičovský príspevok tam?

Dúfam, že nebudeme mať žiaden dlh za tie mesiace, čo poberám tu prídavky a pracoval priateľ v zahraničí.

Máme kontaktovať úrady spätne?

Ja nie som zamestnaná a ani som nebola. Mám nižší RP, žijeme všetci na Slovensku. Teda len priateľ bude znova pracovať v ČR.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak rodič žiada o rodičovský príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, prípadne má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti.

Bude sa totiž zisťovať, či nie je nárok zo zahraničia. Ak by bola dávka poskytovaná štátom EÚ nižšia, resp. dávka nie je, Slovensko by Vám z dôvodu bydliska rodiny poskytol vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v SK a EÚ.

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

Platí to aj o prídavkoch. O spätné doriešenie RP v čase, keď otec dieťaťa bol v zahraničí, sa informujte priamo na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka