Mám povinnosť nahlásiť zamestnávateľovi, že som na rodičovskej a nepoberám rodičovský príspevok?

Zodpovedané
11. máj 2023

Dobrý deň,

manžel je so starším dieťaťom na MD, ja som na MD s mladším. Staršie dieťa pôjde od septembra do škôlky, ja budem s mladším na RD. Pred koncom RD plánuje manžel vyčerpať MD aj na mladšie dieťa. Ja by som s nimi rada zostala doma. Viem, že na RD môžem zostať bez rodičovského príspevku až do veku 3 rokov dieťaťa.

Čo všetko musím splniť?

Je povinnosť nahlásiť zamestnávateľovi, že som na RD, ale nepoberám rodičovský príspevok?

Aké poistenie si budem musieť za ten čas platiť?

Môže ma zamestnávateľ vyhodiť aj napriek tomu, že zo zákona môžem doma zostať do veku 3 rokov dieťaťa?

Má to vplyv na pracovný pomer?

Čo v prípade, ak by som v nasledujúcom období zostala tehotná?

Budem môcť poberať materskú, ak si na určitý čas, (počas materskej muža), budem platiť poistenie sama?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľovi oznamujete začiatok RD, prerušenie RD, ukončenie RD, a ich zmeny ak by nastali.

V čase, keď už nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na RD s mladším dieťaťom, to sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť za otca, ktorý bude na MD, resp. RD, s mladším dieťaťom. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Staršie dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov. Ale odporúčam Vám sa o tejto variante informovať priamo v poisťovniach.

V čase, keď budete na RD, nemocenské poistenie máte iba prerušené. Pokiaľ bude pracovný pomer trvať, tak nezanikne a budete mať nárok na prípadné nové materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka