Mám povinnosť dokladovať príjem z online predaja?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke a vo voľnom čase vyrábam online materiály pre učiteľov. Tie následne pridám aj na stránku uciteliaucitelom.sk, pričom suma za materiál je asi 1 - 2,50 eur. Mesačne mi to nezarobí veľa peňazí - niekedy je to okolo 20 eur, raz necelých 100 eur. Peniaze si stránka zdaňuje, mesačne mi príde aj vyúčtovanie. Čítala som, že takéto portály majú povinnosť nahlasovať predaj. Tiež tam však bola spomínaná suma 2 000 eur. To som ani zďaleka nezarobila.

Som povinná takýto príjem dokladovať v daňovom zúčtovaní?

Som povinná mať živnosť, vzhľadom na nízke mesačné príjmy?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa jedná o príjem na nepravidelnej báze, tak takýto príjem je do 500 eur oslobodený. Presnejšie - príjmy z príležitostných činností sa nezdaňujú do výšky 500 eur (podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov).

Citujem priamo z ich stránky:
" Musím mať na predaj živnostenský list?

  • Nie, pokiaľ si chcete len vyskúšať záujem o Vaše produkty a Váš predaj tak nebude sústavná činnosť. Pokiaľ budete chcieť pravidelne predávať Vaše materiály, mali by ste sa zaregistrovať na Okresnej správe sociálneho zabezpečenia a zdravotnej poisťovni ako osoba podnikajúca podľa autorského zákona.

  • Pokiaľ máte živnosť, my Vám poskytneme podklady pre daňové priznanie a na konci každého mesiaca obdržíte vyúčtovanie."

link:
https://uciteliaucitelom.sk/faq

S prianím pekného dňa,
Lenka