Mám po skončení vysokej školy nárok na príspevok od štátu?

Zodpovedané
22. aug 2024

Dobrý deň,

práve som vyštudovala školu a zistila som, že som tehotná. Nemala som nikdy prácu na TPP, lebo som študovala denné štúdium. Jediné zárobky boli popri škole, hlavne letné brigády (júl, august). Práve som zapísaná na úrade práce.

Mám nárok na nejaký finančný príspevok?

Viem, že ma pravdepodobne teraz ani do žiadnej práce nezoberú.

Ďakujem

Dobrý deň,

mohli by ste mať nárok na materské, ale na tehotenské nie. Stačilo by sa v Sociálnej poisťovni dobrovoľne poistiť - DNP. Počet dní, či mesiac - dva, byť na DNP nie je stanovený. Potrebné dni poistenia sa Vám doplnia zo štúdia ukončenej VŠ, ale musíte byť už registrovaná na DNP pred podaním žiadosti o materské.

Minimálny VZ pre rok 2024 je 652 EUR, poistné celkom: 216,13 eur za 1 mesiac. Po priznaní materskej Vám vznikne nárok na vyšší rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka