Mám po dlhodobej PN nárok na plnú dovolenku?

Zodpovedané
15. júl 2024

Dobrý deň,

u zamestnávateľa pracujem 18 rokov. Od 25.9.2023 som na PN a do práce nastúpim 20.8 2024. Nárok na dovolenku za rok mám 8 týždňov.

Mám nárok na plnú dovolenku s prípadným krátením?

Môj ekonóm tvrdí, že za rok 2024 nárok na dovolenku nemám, lebo som neodpracovala 60 pracovných dní. Tieto do konca kalendárneho roku ešte stihnem odpracovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2023 ste mali nárok na celoročnú dovolenku, nakoľko v roku 2023 ste boli na PN kratšie ako 100 pracovných dní.

Za rok 2024 ak by sa Vám po PN skončil pracovný pomer, tak by ste na dovolenku nemali nárok (neodpracovali by ste 60 dní).

Ak sa pracovný pomer neukončí a vy budete pokračovať v práci od 20.8. do konca roka, tak v tom prípade budete na PN cca 160 dní a odpracujete 91 dní. Za neodpracovaných 142 - 162 dní je krátenie o 3/12, a teda máte nárok na 9/12 z ročného nároku.

S prianím pekného dňa,
Lenka