Mám osvojené dieťa. Na koľko dní dovolenky mám nárok, keď som s ním bola na rodičovskej?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

od 22.7.2021 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá trvala do 2.2.2022. Následne som nastúpila na rodičovskú dovolenku, ktorá trvá do 31.7.2024. Dieťa mám adoptované - osvojené.

Na koľko dní dovolenky mám nárok za toto obdobie?

Keď som nastupovala na materskú, tak zostatok dovolenky bol 16 dní.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Rok 2021 ste mali celoročný nárok na dovolenku. Záleží koľko ste čerpali dovolenky za rok 2021 pred nástupom na MD.
Rok 2022 na MD ste boli 22 pracovných dní, 1sviatok, ostatné dni ste boli nas RD. Za odpracovaných 21 - 41 dní máte nárok na 1/12 z ročného nároku.
Rok 2023 = 0, boli ste iba na RD.
Rok 2024 záleží koľko odpracujete v roku 2024.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej 5 týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú 4 týždne.

Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi. Osvojené dieťa je potrebné zdokladovať rozhodnutím súdu.

Prepočet si spravíte napr: 20/12 x 1 = zokr. 2 dni = pri výmere 4 týždne, v tomto prípade nárok na 1/12 z celoročného nároku.

S prianím pekného dňa,
Lenka