Mám nárok v novej práci na PN?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

išla som na PN kvôli začiatku rizikového tehotenstva do konca augusta. Predtým som v práci dala výpoveď a skončí mi pracovný pomer 31.8.2023. Od 1.9.2023 začínam v novej práci. Mám odpracovaných 8 mesiacov.

Ak mi predĺžia PN, už bude za mňa platiť nový zamestnávateľ?

Mám nárok hneď na PN a nemôžu ma vyhodiť?

Mám nárok aj na príspevky?

Ďakujem

Dobrý deň,

starú PN Vám ukončia? Ak áno a novú vystavia, tak prvých 10 dní PN bude platiť nový zamestnávateľ. Ak oznámenite tehotenstvo aj s potvrdením od doktora, tak v zamestnaní začína plynúť tzv. ochranná lehota, počas ktorej až na výnimočné situácie Vás zamestnávateľ nemôže vyhodiť.

Pre nárok na materské je potrebné získať najmenej 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch. Do doby 270 dní nemocenského poistenia sa počíta aj obdobie na PN, pokiaľ pracovný pomer trvá.

Pri nároku na tehotenské potrebujete splniť 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni).

S prianím pekného dňa,
Lenka