Mám nárok na výplatenie podpory v nezamestnanosti?

Zodpovedané
13. sep 2024

Dobrý deň.

od roku 2020 som bola na pandemickej OČR, následne som nastúpila na PN kvôli tehotenstvu. Hneď po PN na RD a MD. MD mi skončila 8.12.2023. Od 9.12.2023 do 31.12.2023 som vyčerpala 13 dní dovolenky. A od 1.1.2024 do teraz som na PN.

PN plánujem ukončiť k 29.9.2024. 30.9.2024 chcem požiadať o deň dovolenky s následným ukončením pracovného pomeru a preplatením zvyšnej dovolenky. Od 1.10.2024 by som chcela nastúpiť na podporu v nezamestnanosti.

Mám nárok na výplatu podpory v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. To aj splníte. Pracovný pomer počas OČR, PN, MD/RD stále trval.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka