Mám nárok na tehotenský príspevok?

Zodpovedané
12. okt 2024

Dobrý deň,

som na materskej dovolenke, som nezamestnaná, pracovný pomer mi zanikol 1.4.2024. Z tohto pracovného pomeru, ktorý trval presne rok mi bol priznaný tehotenský príspevok, teda podmienku 270 dní som splnila.

Od ukončenia pracovného pomeru ubehlo 6 mesiacov a plánujeme s partnerom druhé dieťa.

Budem mať opäť nárok na tehotenský príspevok z predchádzajúceho zamestnania, aj keď som už raz tento tehotenský príspevok poberala na prvé dieťa?

Podmienka 270 dni v priebehu 2 rokov by bola splnená.

Alebo musím byť ďalších 270 dní povinne nemocensky poistená?

Ako dlho musím byť momentálne dobrovoľne nemocensky poistená, aby som podmienku na tehotenský príspevok splnila?

Stačí len ku dňu vzniku dôvodu alebo radšej o mesiac či dva skôr?

Je potrebné byť dobrovoľne nemocensky poistená po celý čas poberania tehotenského príspevku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (ukončenia pracovného pomeru), boli by ste v ochrannej lehote a mali nárok na nové tehotenské. Pokiaľ budete mať nové aktívne nemocenské poistenie, napr. dobrovoľné poistenie, doba z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započíta, pokiaľ bude spadať do posudzovaného obdobia = dva roky pred 13 týždňom tehotenstva. To isté sa týka aj materskej = 270 dní nemcoenského poistenia za posledné dva roky do pôrodu. Ako dlho, treba si prepočítať keď otehotniete. Nemusíte byť na DNP počas celého tehotenstva.

S prianím pekného dňa,
Lenka