Mám nárok na tehotenské a materskú?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

v júli 2021 som sa dozvedela, že som tehotná. Doktor ma vypísal na PN z dôvodu ťažkej práce (dvíhanie bremien). Poberala som tehotenské. V decembri mi skončila pracovná zmluva, ktorá bola na dobu určitú. V apríli 2022 som porodila a poberala materskú. Aktuálne mám vyšší rodičovský príspevok. Bola som v ochrannej lehote. Nie som evidovaná na ÚP, ani zamestnaná.

Som ešte v ochrannej lehote?

Včera som zistila že som opäť tehotná.

Mám podľa Vás nárok na tehotenské a materskú?

Má partner nárok na materskú?

Je zamestnaný v s.r.o., kde má odmenu konateľa 100 eur v hrubom. Odvody aj ostatné veci platí včas.

Ak nemám nárok na materskú, ponecháme si vyšší rodičovský do 3 rokov veku staršieho dieťaťa.

Mám potom prejsť na mladšie dieťa s nižším rodičovským?

Ak nemám nárok na materskú, je šanca si ešte poistenie doplatiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

V decembri 2021 sa ukončil pracovný pomer?
Ak to bolo takto, tak už nie ste v ochrannej lehote.

Ak partner bude žiadať o otcovské pri narodení dieťaťa v období 6 týždňov po narodení dieťaťa, otcovské mu sociálna poisťovňa prizná, ak okrem toho splní podmienku, že v posledných dvoch rokoch pred dňom, od ktorého žiada o otcovské, bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Ak nebudete ani jeden žiadať o materské, môžete zostať na RP so starším dieťaťom do jeho 3 rokov a následne poberať nižší RP na mladšie dieťa.

Ak by ste sa chceli dobrovoľne prihlásiť na nemocenské poistenie, tak sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní k dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada. V tomto prípade z dobrovoľného sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch. Ak by ste sa prihlásili hneď teraz, tých 270 dní by ste mohli splniť, pokiaľ nie ste ešte v 8 týždni tehotenstva, ale je tam riziko predčasného pôrodu.

S prianím pekného dňa,
Lenka