Mám nárok na tehotenské a materské, pokiaľ by som bola do pôrodu na ÚPSVaR?

Zodpovedané
23. sep 2024

Dobrý deň,

momentálne som nezamestnaná a od 1.7.2024 poberám dávku v nezamestnanosti. Predtým som bola na rodičovskej dovolenke, ktorá mi skončila 2.6.2024, potom som čerpala 17 dní dovolenky a odvtedy som na úrade práce. Minulý týždeň mi vyšiel pozitívny tehotenský test (u doktora potvrdiť som si to ešte nebola, ale chystám sa tam v blízkej dobe).

Mám nárok na tehotenské a materské, pokiaľ by som bola do pôrodu na ÚPSVaR, alebo sa mám narýchlo niekde aspoň na 4 mesiace zamestnať?

Ďakujem

Dobrý deň,

tým, že ste si aktivovali nemocenské poistenie po skončení RD čerpaním dovolenky, nemocenské poistenie zaniklo dňom skončenia pracovného pomeru. Nakoľko ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia, budete mať nárok na tehotenské, materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka